LIMONSS
 • KREDİ KARTI

  10 Ay Taksit
 • Popüler Sayfalar

 • Dünyada LPG

  Tüm dünya’da ekonomik ve çevresel nedenlerden ötürü hükümetlerin benzin ve türevleri yerine, alternatif yakıt arayışları özellikle 1970 ve 1980’li yıllarda patlak veren petrol krizlerinden sonra daha da ivme kazanmıştır. Bu gün ise LPG otomotiv sektöründe en önemli alter-natif konumuna gelmiştir.

  Günümüzde dünya çapında 30’dan fazla ülkede yaklaşık 4 500 000 araç yılda 10 000 000 ton LPG tüketmektedir. Sadece 10 ülkede 23 000 dolum istasyonu bulunmakta ve bunlardan her biri ortalama 100 000 ton LPG satmaktadır.

  Dünya’da motorlu araçlarda LPG’nin kullanımı yeni değildir. Bazı ülkelerde LPG kullanımı çok uzun süreden beri devam etmektedir. Örneğin, İtalya ve Hollanda özel araçlar ve taksilerde 40 yılı aşkın bir süredir LPG kullanılmaktadır.

  Tüm dünyada LPG kullanan araç yoğunluğu bakımından ilk sırayı yaklaşık 1100 000 araç ile İtalya almaktadır. Onu 490 00 araç ila Avustralya, 400 000 araç ila Kuzey Amarika ve 360 000 araç ila Hollanda izlemektedir. İtalya’da hava kirliliğini azaltmak için uygulanan iki günde bir trafiğe çıkma kısıtlamasının yürürlükte olduğu 18 bölgede LPG kullanan araçlar, bu uygulamanın dışında tutulmaktadır. Ayrıca LPG dönüşümü yaptırılan araçlar, dönüşüm tarihinden itibaren, 3 yıl boyunca araç vergisinden muaf tutulmaktadır.

  Dünya’daki en büyük otogaz kullanıcısı ise, yılda 1 800 000 tondan fazla LPG tüketimi ile Japonya’dır. Bu durum Tokyo ve Yokohama gibi büyük şehirlerin hava kirliliği ve nüfus yoğunluğu problemlerine çözüm getirmiştir. Japonya Hükümeti,Tokyo’daki taksilerin LPG kullanımlarını zorunlu kılan bir karar almıştır. Bugün Tokyo’da faliyet gösteren 270 000 her biri yılda 6 ton LPG tüketiyor ve bu Japonya’yı, dünyanın bir numaralı LPG pazarı haline getiriyor.

  Viyana’da ciddi hava kirliliği problemleri yıllar önce başladı. Ve yetkililer hava kirliliğini azaltmak için 30 yıl önce toplu taşımada kullanılan otobüsleri LPG’li sisteme çevirdiler. Bu gelişme hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmıştır. Viyana’da otogazla çalışan otobüs sayısı bugün 400 civarındadır. Çok enteresandır ki bu 30 yıl içinde LPG kullanımından kaynaklanan bir tek kaza bile olmamıştır. Bir km karayoluna düşen araç sayısı bakımından en yoğun ülke İngiltere’dir. Ancak bu ülke LPG’li araç kullanımı en düşük olan ülkeler arasındadır. (Sadece 7000 araç). Daha öncede bahsedildiği gibi, İngiliz Hükümeti LPG’li araç kullanımını teşvik etmektedir. İngiltere’de son beş yıldır benzin ve dizelden alınan vergi artırılırken, çevresel avantajlarından dolayı LPG’den alınan vergi, ya dondurulmuş yada düşürülmüştür. Mart 1999 bütçesinde diğer yakıtlarda alınan vergi %6 arttırılırken, LPG’den alınan vergi %29 düşürülmüştür. Benzin için litre başına 70 p vergi alınırken, LPG’den 35-36 p luk bir vergi alınmaktadır. Bu fikir Maliye Bakanı tarafından önerilmiştir. Ayrıca, Enerji Tasarrufu Vakfı’nın (EST) hazırladığı tasarruf projesi (Powershift Programme) sayesinde araçlarını LPG’li sisteme çevirenlere bağış adı altında bir miktar geri ödeme yapılmaktadır. Vakıf sadece bir yaşından küçük ve dönüşümü kurallara uygun olarak yapılmış araçlara geri ödeme yapmaktadır. Geri ödeme miktarı dönüşümü yapılması için harcanan mikterın %25’i ile %75’i arasında değişmektedir. Hangi araca ne kadar geri ödeme yapılacağı vakfın yayınlamış olduğu bir listede mevcuttur.

  Belçika ise sıfır vergi ile LPG’den en düşük vergi alan ülke ola özelliğini taşımaktadır. LPG kullanımı açısından başı çeken ülkelerin, İtalya, Hollanda, A.B.D. ve Japonya gibi otomotiv sektöründe gelişmiş ülkeler oluşu LPG’nin yasaklanacak bir alternatif yakıt olmadığının en açık isbatıdır.

  Türkiye dışında bir çok dünya ülkesi, akaryakıt yerine LPG kullanımını teşvik etmektedir. Sebebi ise açık, LPG çevre kirliliğini önlemek açısından, fosil kökenli akaryakıtların kısa vadede en iyi alternatifi olarak gözükmektedir.

  Kaynak: Tunalı Motorlu Araçlar web sitesi

  www.tunali.com.tr

  Etiketler: LPG de S.S.S

   

 • BRC

 • DÖVİZ KURLARI

 • Montaj Galerimiz

 •  
  İSTANBUL LPG
  Otogaz Dönüşüm Servisi
  Kadosan Oto sanayi Sitesi H Blok No. 7 Yukarı Dudullu Ümraniye İstanbul
  Telefon: 0 555 978 4929 Fax: 365 80 07
  E-mail: info@istanbullpg.com

  Website Design by Limonss Bilişim Teknolojileri LIMONSS Mobil Uygulamalar, Hosting ,Domain , isim Tescili, Domain Registration, Web Design, Graphic Design,