LIMONSS
 • KREDİ KARTI

  10 Ay Taksit
 • Popüler Sayfalar

 • LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ

  Piyasada dönüşüm yapan birçok firma ve bunların kullandığı markalar bulunmak tadır. Araca en uygun LPG sisteminin seçiminde dönüşüm yaptırmış dostlarımızın fikirlerinin yanı sıra, aşağıdaki açıklamalar da yardımcı olabilir:

  Kullanılmış Araçlarda Dönüşüm Öncesinde Aşağıdaki Kontroller Yapılmalıdır:

  Egzoz emisyonları, silindir balansı, doğru ateşleme zamanlaması, bujiler, bağlantılar.

  Dönüşüm öncesi testleri olumlu çıkmayan taşıtlarda yenileştirme işlemleri yapılmalıdır.

  dönüşüm sistemleri

  1. Birinci K uşak Karbüratörlü Taşıtlar İçin: Sistemin temel elemanları şunlardır:

  - Depo, yaklaşık 70 litrelik (55litre sıvı gaz depolanabilir).

  - Regülatör, sıvı yakıtı buharlaştırır. (Yakıtın buharlaşması sırasında regülatör çok soduğundan, donmaması için ısıtılması gerekmektedir).

  - Yakıt kesme valfleri. (yakıtlar arasındaki geçişi sağlamak ve gaz çalışmasında karbüratöre giden benzin’i kesmek için kullanılır ve sürücü mahallinde ki bir anahtarla kontrol edilir).

  - Mikser, karbüratörün üstüne edilir ve gazın emilen havaya karışmasını sağlar.

  - Doldurma Valfi: Tek yönlü bir valftir.

  Sistemde, rölanti kısmi yük ve tam yük için ayar vidaları bulunmaktadır. Bu sistemde, yetersiz sürüş performansı ve karışımın fakire ayarlanması durumunda, geri tepme eğilimleri bulunmaktadır. Sürüş performansını iyileştirmek ve geri tepme eğilimini a-zaltmak üzere karışım zenginleştirildiğinde ise, emisyonlar ve LPG tüketimi artmakta, gaz kullanımının avantajları azalmaktadır.

  2. İkinci Kuşak Enjeksiyonlu ve Karbüratörlü Taşıtlar İçin: Birinci kuşak sistemlerdeki en büyük gelişme, sisteme bir lambda sensörü eklenmesiyle sağlanmış, daha sonrada ECU (Electronic Control Unit) elektronik kontrol ünitesi eklenmesiyle kullanım ve emisyonlar daha da iyileşmiştir. Şimdi bazı sistemlerin karıştırıcı giriş hattına lambda kontrollü akış valfi, bazılarının buharlaştırma ünitelerine de ECU kontrollü step motorlar monte edilmektedir. Bu sistemlerden bazıları lambda üzerinden kontrol edilen ön ayarlı sistemler iken, diğerleri tamamen lambda kontrollüdür.

  İkinci kuşak sistemler, oldukça geliştirilmiş olmalarına karşın, uzun manifold

  kolları bulunan yeni taşıtlara monte edilmeleri halinde, hala geri tepme riski taşımaktadırlar. Geri tepme riski üçüncü kuşak çok nokta enjeksiyonlu sistemlerle giderilmiştir.

  3. Üçüncü Kuşak Tek ve Çok Nokta Enjeksiyonlu Taşıtlar İçin: Bu tek ve çok nokta enjeksiyonlu sistemler, hemen hemen var olan tek ve çok nokta enjeksiyonlu benzin sistemlerinin aynısıdır ve çoğu, benzin ECU lerinin sinyallerini kullanırlar. (Lambda sensörlü ve katalitik konvektörlü enjeksiyonlu taşıtlar için elektronik LPG sistemi) Tek nokta enjeksiyon sistemli taşıtların ileri karıştırma sistemi, en uygun emisyonlar için otomatik haritalama yeteneği dahil, sistemi her zaman ayarlayan ikinci kuşağın tüm avantajlarına sahiptir. Ancak çok yeni modellere takılmaları halinde, yinede geri tepme riski bulunmaktadır.

  Başlangıç ayarları satıcı tarafından ve özel ekipmanlarla yapılmakta ve sistem daha sonra bu ayarları ömür boyu korumaktadır. Teknisyenler için arızacılık bilgileri de yine borduna kaydedilmektedir.

  Çok nokta enjeksiyonlu sistemdeki büyük hacimli bir LPG enjektörü, her manifold ayağına ve silindirlere yakın olarak monte edilmiş basınç valflerine eş zamanlı olarak yakıt gönderir.

  Bu sistemde geri tepme riski bulunmamaktadır. Basınç kayıpları çok azaltılmıştır ve oldukça doğru LPG kontrolü sağlanmaktadır. Bu sistem de, akıllı haritalama yapan ve böylece herhangi bir sürüş koşuluna uygun LPG kontrolü sağla-ma , motorun aşıntı durumuna göre ayarlama yapma özelliklerine ve teknisyenler için arızacılık bilgilerine sahiptir.

  4. Dördüncü Kuşak Sistemler: Sıralı LPG Enjeksiyon Kontrollü Sistemlerdir. (Enjeksiyonlu Taşıtlar İçin Elektronik LPG Sistemi). Sistem kontrol sinyallerinin çoğunu doğrudan doğruya ECU’dan almaktadır. Bu ise, üreticinin ayarlarını sisteme uygulama olanağı sağlamaktadır. Sonuç daha az LPG kaybı daha düşük emisyon ve daha kısa kalkınma periyodu demektir.

  Özetle, birinci ve ikinci kuşak sistemler teknolojisi biraz daha eski, üçüncü ve dördüncü kuşak sistemler ise, teknolojisi daha yeni taşıtlar için tercih edilmesi uygun olan sistemlerdir.

  Kaynak ve Detaylı Bilgi: www.obitet.gazi.edu.trml

  Etiketler: LPG de S.S.S

   

 • BRC

 • DÖVİZ KURLARI

 • Montaj Galerimiz

 •  
  İSTANBUL LPG
  Otogaz Dönüşüm Servisi
  Kadosan Oto sanayi Sitesi H Blok No. 7 Yukarı Dudullu Ümraniye İstanbul
  Telefon: 0 555 978 4929 Fax: 365 80 07
  E-mail: info@istanbullpg.com

  Website Design by Limonss Bilişim Teknolojileri LIMONSS Mobil Uygulamalar, Hosting ,Domain , isim Tescili, Domain Registration, Web Design, Graphic Design,